Targi FERMA 2024 – organizowane w Bydgoskim Centrum Targowo – Wystawienniczym zgromadziły blisko 150 wystawców z Polski i zagranicy.

W czasie organizowanych w dniach 23-25 luty targów można było zapoznać się z ofertą blisko 150 wystawców w szczególności związanych z obszarem produkcji zwierzęcej. Specjalistyczne targi FERMA są świetną okazją zarówno dla hodowców bydła, trzody chlewnej jak i drobiu, by poznać nowości wprowadzane na rynek przez producentów oraz zgłębić aktualną ofertę.

Podczas ceremonii otwarcia głos zabrali przedstawiciele branży rolniczej, a także organizatorzy wydarzenia. Punktem wspólnym ich wypowiedzi było stwierdzenie że sektor rolniczy jest w trudnym okresie i ważne jest utrzymanie produkcji polskiej żywności i rodzimych gospodarstw rolnych na poziomie zabezpieczającym nasz rynek wewnętrzny oraz coraz większy eksport.

Obecny na targach wiceminister Stefan Krajewski podkreślał, że Polska musi rozwijać produkcję zwierzęcą, a rolnicy łączący produkcję roślinną z produkcją mleka czy mięsa zasługują na szczególne uznanie. Zagospodarowanie nadwyżek zbóż jest możliwe tylko na drodze przetworzenia ich na produkty zwierzęce. W wielu gospodarstwach w Polsce, szczególnie w regionach ze słabymi glebami, bez produkcji zwierzęcej opłacalność działalności rolniczej byłaby wyjątkowo kiepska.

Wystawcy prezentują podczas wydarzenia m.in. nowoczesne systemy żywienia, kwalifikowany materiał siewny mieszanek pastewnych, elementy wyposażenia obór, chlewni i kurników oraz systemy instalacji do biogazowni rolniczych, które w Polsce zyskują coraz większe zainteresowanie.

Targom towarzyszyły fora dyskusyjne i program seminariów poświęconych produkcji trzody chlewnej – w kontekście dobrostanu zwierząt, a także grypy ptaków czy nowoczesnej produkcji mleka. Obecność tak wielu specjalistów pozwoliła odwiedzającym na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące ich pytania, a prowadzone konferencje tematyczne są swoistą dawką wiedzy na aktualne problemy z sektora hodowli zwierząt i trendów w jakim zmierza rolnictwo oparte o produkcję zwierzęcą. Podczas debat i wystąpień przedstawicieli świata nauki sporo uwagi poświęcono innowacyjnym technologiom uprawy roślin paszowych, a także problemom w zwalczaniu chwastów w roślinach uprawnych m.in. w związku z ograniczeniami stosowaniu herbicydów.

W ramach dyskusji panelowych eksperci debatowali nt. oczekiwań konsumentów wobec produkcji zwierzęcej w kontekście ograniczenia presji na środowisko. Jednym z ważniejszych tematów w trakcie debaty była kwestia poprawy wizerunku producentów trzody chlewnej, który to sektor w ostatnich latach w największym stopniu stracił na znaczeniu gospodarczym, a Polska stała się importerem netto już nie tylko warchlaków do tuczu, ale także mięsa wieprzowego.

W targach brali udział przedstawiciele Grupy Producentów Rolnych Folwark Pałucki Sp. z o.o.


This will close in 10 seconds

FOLWARK PAŁUCKI
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.